Yönetim Kurulu

(1944 - Denizli) Ahmet Zorlu, çalışma hayatına Denizli Babadağ’da, tekstil sektöründe faaliyet gösteren aile şirketinde başlamıştır. İlk tekstil mağazasını Trabzon’da açan Ahmet Zorlu, 1970 yılında şirketin merkezini İstanbul’a taşıyarak ağabeyi Zeki Zorlu ile Zorlu Holding’in temellerini atmıştır. 1976 yılında ilk üretim şirketi olan Korteks’i kuran Zorlu, tüm şirketleri 1990 yılında Zorlu Holding çatısı altında toplamıştır. 1994 yılında Vestel’i Zorlu Holding bünyesine katarak yeni iş alanlarının da yolunu açmıştır. Ahmet Zorlu’nun tekstil sektörüyle başladığı girişimciliği; elektronik, beyaz eşya, enerji, gayrimenkul, metalurji ve savunma gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerle devam etmiştir. Ahmet Zorlu, Zorlu Enerji’deki Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Vestel Elektronik ve Vestel Beyaz Eşya başta olmak üzere, halen Zorlu Grubu bünyesinde farklı sektörlerde hizmet veren birçok şirkette de Yönetim Kurulu Başkanı veya Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. Sivil toplum kuruluşlarıyla da yakından ilgilenen Zorlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, Turkiye Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Denizlililer Birliği Eğitim ve Kültür Vakfı (DENSİR), Babadağlı Sanayici ve İş adamları Derneği (BASİAD) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) üyesidir.

Lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamlayan Melih Araz, 1972 yılında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. USAID/TEV burslusu olarak Kelley School of Business, Indiana Üniversitesi, ABD’de Yüksek Lisans (MBA-1975) yaptı. Ayrıca Harvard Business School’da (1988) “Üst Düzey Yönetim” konusunda eğitim aldı. Finans ve bankacılık kariyerine 1977 senesinde Citibank N.A.’nın Türkiye organizasyonunda başlayan Araz, bankanın İstanbul, Bahreyn, Atina ve New York birimlerinde üst düzey görevlerde bulundu ve Citibank Türkiye organizasyonunun kuruluş ve genişleme aşamalarında önemli sorumluluklar üstlendi. Daha sonra Çukurova Holding’e bağlı olan Interbank A.Ş.’de CEO/Genel Müdür olarak sekiz sene görev yapan Araz, Interbank sonrası çeşitli önemli projelerde danışman olarak görev alan ve bazı firmalarda yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Ata Menkul Değerler A.Ş. de Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra Ata Portföy Yönetim A.Ş.’de, Ata Gayrimenkul Yatırım Fonu A.Ş.’de, Ata Grubu’nun gıda alanındaki yatırımlarının holding firması Tab Food Investments (TFI) A.Ş.’de, Burger King China JV Ltd.’de, İzmir Enternasyonel Otelcilik A.Ş.’de, Entegre Harç Sanayii A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlidir. Ata Grubu dışında; Enka A.Ş’de bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetim/Kurumsal Yönetişim Komite Başkanlığı yapmıştır.

(1975 – Trabzon) Selen Zorlu Melik, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Çalışma yaşamına 1998 yılında Denizbank’ta başlamıştır. Denizbank Bursa Şubesi’ndeki stajının ardından 1999 yılında aynı bankada Management Trainee (MT) Programı’na katılmıştır. Denizbank Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 2001 yılında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley’de Pazarlama Diploma Programı’na katılmıştır. 2002 yılında Korteks İplik Fabrikası’nda çalışmaya başlayan Melik, 2004 yılında Korteks Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanmıştır. Selen Zorlu Melik, 2002 yılından itibaren Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

(1955 – İzmir) Ömer Yüngül, 1978’de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Kariyerine Tekfen İnşaat’ta başlayan Ömer Yüngül, Metaş, Faz Elektrik ve Merloni Elettrodomestici’de farklı pozisyonlarda yöneticilik yapmıştır. 1997 yılında Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’de Genel Müdür olarak Zorlu Holding bünyesine katılan Ömer Yüngül, 2000 yılında Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı olmuştur. Ömer Yüngül, Vestel’deki 15 yıllık yöneticilik görevinin ardından, 2013’te Zorlu Holding CEO’su görevine atanmıştır. Yüngül, 2022 yılı itibarıyla Zorlu Holding’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de üstlenmiştir.

(1967 - Ankara) 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Cem Köksal, 1990 yılında Bilkent Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Köksal, 1990 ve 2001 yılları arasında bankacılık sektöründe görev yapmıştır. 1997 yılında Denizbank’ta Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Köksal, 2002 yılında Vestel’e Finanstan Sorumlu Başkan olarak katılmıştır. Vestel Şirketler Grubu’nda İcra Kurulu Üyesi olarak görevine devam etmekte olan Köksal, aynı zamanda Zorlu Holding AŞ Mali İşler Grubu Başkanı’dır. Köksal, 2002 yılından itibaren Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Köksal, Zorlu Holding AŞ’de Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Köksal, UN Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Yönetim Kurulu Yedek Üyesi ve Mehmet Zorlu Vakfı Yürütme Kurulu Üyesi’dir.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Hülya Altay, 1982 yılında İş Bankası İktisadi Araştırmalar Müdürlüğü’nde İktisat Uzman Yardımcısı olarak kariyerine başladı. Banka’nın çeşitli birim ve şubelerinde görev alarak 1994 yılında Bölge Müdürü olan Altay, 1998-1999 arası Mevduat ve Bankacılık İşlemleri Müdürü, 1999-2002 dönemi Bireysel Krediler Müdürü, 2002-2004 arasında Beyoğlu Şubesi Müdürü olarak görev yapmış, 2004 yılında Genel Müdür Yardımcılığına atanmıştır. Genel Müdür Yardımcılığı döneminde 7 yıl, Bireysel İş Biriminden sorumlu İcra Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. 2005-2011 yılları arasında İş Portföy AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. 2011-2017 yılları arasında da Milli Reasürans AŞ Yönetim Kurulu üyesi olmuştur.

ONLINE İŞLEMLER

Online İşlemler Alanına Ulaşmak İstediğiniz Şirketi Seçiniz